Følgende kunstnere deltog i Kunstspor Djursland 2019

Annelise Bugge Lund, Engvangen 22, 8400 Ebeltoft  –  www.annelisebuggelund.dk

Berit Marlene Hougaard, Havhusevej 15, 8410 Rønde  –  Facebook: BML Smykker

Bettina Vahle, Vestervangsvej 14, Fausing, 8961 Allingåbro  –  www.grevelsgaard.dk

Dorte Rasmussen, Lyngsbækvej 34, 8400 Ebeltoft  –  www.dorterasmussen.com

Eva Maria Larsson, Grønlandsvej 1, Baghuset, 8570 Trustrup  –  www.evamaria.dk/wordpress/

Hans Christian Rød, Brombærvej 7E, 7500 Grenaa  –  www.hansroed.no

Helle Fibiger, Bjødstrupvej 7, 8410 Rønde  –  www.helle-fibiger.dk

Inge Hacke, Eskerodvej 10, 8543 Hornslet  –  www.ih-galleri.dk

Ingegerd Lagerlöf Spanner, Kastbjerg Gamle Skole, Skindbjergvej 24, 8585 Glesborg  –  www.gallerilagerlof.dk

Inger Lenau, Kirke Allè 5, Homå, 8500 Grenå  –  www.ingerlenau.yolasite.com

Inger Lise Aarup, Lyngsbækvej 18, 8400 Ebeltoft  –  www.galleri-aarup.dk

Karen Liengård, Bjødstrupvej 7, 8410 Rønde  –  Facebook: Karen Liengård

Ketty Steffensen, Næsbyvej 6, 8500 Grenaa  –  www.ketty-steffensen.dk  

Kirsten Marten; Ellegårdvej 17, Søby, 8560 Kolind  –  www.kirsten-marten.dk

Kirsten Mønsted, Askhøjvej 80, Albøge, 8570 Trustrup  –  www.monsteds.dk

Lars Ibsen, Holmbjergvej 99, Knebelbro, 8420 Knebel  –  www.ibsenkeramik.dk

Lis Juul Jensen, Koralvej 18, Bønnerup Strand, 8585 Glesborg  –  www.lis-juul.dk                                         

Lis Kohl, Bakkevej 15, 8400 Ebeltoft  –  www.liskohl.dk

Lisbeth Graae, Galleri Babette, Holmbjergvej 95a, Knebelbro, 8420 Knebel  –  www.galleribabette.dk

Magda Høgh, Møllebjergvej 1, Begtrup, 8420 Knebel  –  www.magdahogh.dk

Mogens Mønsted, Askhøjvej 80, Albøge, 8570 Trustrup  –  www.monsteds.dk

Morten Thuesen, Plantagen 7, 8400 Ebeltoft  –  www.mortenthuesen.dk  / Facebook: stenskulpturer

Thomas Lyster , Strandvænget 1, Rygårde, 8961 Allingåbro  –  www.nortang.dk / Instagram: thomaslyster

Torben Klostergaard, Gartnervænget 2, 8543 Hornslet  –  www.torbenklostergaard.dk    

Troels Kvorning, Keramikvej 6, Nørager, 8581 Nimtofte  –  www.pottehuset.net

Ulla Lundsgart, Fladstrupvej 33, Lyngby, 8570 Trustrup  –  www.ullalundsgart.dk

Aase Kvorning, Keramikvej 6, Nørager, 8581 Nimtofte  –  www.pottehuset.net

Deltagerne i Kunstspor Djursland er blandt andet udvalgt på baggrund af deres arbejde, deres uddannelse, deres virke indtil nu og deres hidtidige udstillingsvirksomhed.

Hvordan deltager jeg som kunstner i Kunstspor Djursland?
Hvis du tidligere har deltaget i Kunstspor Djursland, kan du tilmelde dig som deltager i det kommende Kunstspor Djursland.
Der er åbent for tilmeldinger fra 1. april til 31. maj.

Er du ny i Kunstspor?
Hvis du ikke tidligere har deltaget i Kunstspor Djursland, kan du ansøge om at deltage.
Der er åbent for ansøgninger fra 1. april til 31. maj. 

Se mere under Optagelsesbetingelser